June 24, 2021

רכבי יוקרה חשמליים – היוקרה החשמלית של DS

רכבי יוקרה חשמליים – היוקרה החשמלית של DS

מרבית הרוכשים של רכב יוקרה מחפשים רכב פנאי בעל הנעה חשמלית – ל-DS יש דגמים מתקדמים ובעלי אופי ייחודי שעונים בדיוק על הדרישות הללו עם הנעה היברידית-נטענת או חשמלית טהורה

שתי מגמות מרכזיות מובילות את שוק רכבי היוקרה בשנים האחרונות. הראשונה היא המעבר לרכבי פנאי כאשר קרוב ל-60% מהמכירות בפלח רכבי הפרימיום והיוקרה הוא של דגמי SUV. המגמה השנייה היא המעבר להנעה היברידית/חשמלית, כאשר כל מותג יוקרה מציע דגמים בעלי הנעה חשמלית מסוג כזה או אחר.

מותג היוקרה הצרפתי DS מציע את השילוב המושלם בין שתי המגמות הללו עם דגמי ה-COROSSBACK E-TENSE שלו, אבל באיזה סוג הנעה לבחור ואילו דגמים מוצעים? להלן הסבר קצר על כל אחד מסוגי ההנעה החשמלית ופירוט אודות דגמי DS הרלבנטיים.

הנעה היברידית Hybrid

הנעה היברידית משמעה שילוב בין מנוע בעירה פנימית למנוע חשמלי. רכב היברידי מסוג Mild-Hybrid הוא בעל מנוע חשמלי וסוללות קטנים יחסית שמשמשים לתפעול המערכות החשמליות כאשר מנוע הבנזין כבוי ובמקרים מסויימים גם למתן תוספת כוח (Boost), אך לא להנעה עצמאית של הרכב שמונע על ידי מנוע הבעירה הפנימית. ברכב Full-Hybrid לעומת זאת, יש מנוע חשמלי וצבר סוללות גדולים יותר, ומערכת ניהול ממוחשבת קובעת בהתאם לתנאי הנהיגה והדרך באיזה מנוע להשתמש.

הסוללה מוטענת על ידי מנוע הבעירה הפנימית ובלימה רגנרטיבית. המנוע החשמלי משמש בעיקר לנסיעה עירונית ויכול לתת גם תוספת כוח למנוע הבעירה הפנימית במידת הצורך. בחלק מהרכבים ההיברידיים ניתן לנסוע גם נסיעה חשמלית טהורה באמצעות המנוע החשמלי, אם כי לטווחים קצרים ובמהירות נמוכה.

הנעה היברידית-נטענת (PHEV)

ההבדל המרכזי בין רכב היברידי לרכב היברידי נטען (PHEV) הוא שברכב היברידי נטען, אפשר להטעין את הסוללות ממקור מתח חיצוני כמו עמדת טעינה או שקע ביתי. הבדל מרכזי נוסף הוא שברכב היברידי נטען יש סוללות גדולות ובעלות קיבולת גדולה יותר שמאפשרות למנוע החשמלי להניע את הרכב. כך, בחלק גדול מהזמן הנעה היא חשמלית ומנוע הבעירה הפנימית נכנס לפעולה כשיש צורך בתוספת כוח כמו בעת האצה למשל, או כאשר הסוללה מתרוקנת מחשמל.

הנעה היברידי-נטענת משלבת את הטוב משני העולמות – הנעה חשמלית נקייה וחסכונית, וטווח נסיעה משולב גדול הודות למנוע הבעירה הפנימית.

הנעה חשמלית טהורה (BEV)

ברכב חשמלי טהור אין מנוע בעירה פנימית כלל אלא רק מנוע חשמלי וסוללה בעלת קיבולת גבוהה יחסית. רכב כזה ממקסם את יתרונות ההנעה החשמלית: אפס פליטת מזהמים ואפס צריכת דלק, חוויית נהיגה חרישית ונטולת וויברציות ועלויות טעינת סוללות הנמוכות משמעותית מאשר תידלוק ברכב מקביל עם מנוע בעירה פנימית. זאת ועוד, הודות לכך שברכב חשמלי יש הרבה פחות מערכות מכניות, חלקים נעים, פילטרים וכיוב’, עלויות האחזקה של רכב חשמלי נמוכות מאלו של רכב בעל מנוע בעירה פנימית.

טווח הנסיעה של רכב חשמלי נמוך בדרך כלל מאשר זה של רכב בעל מנוע בעירה פנימית או רכב היברידי, אך רכבי DS למשל מציעים טווח נסיעה חשמלי של יותר מ-300 קילומטרים. עם חלוף הזמן, טווחי הנסיעה של רכבים חשמליים הולכים וגדלים וגם פריסת עמדות טעינה נמצאת במגמת האצה.

יוקרה חשמלית של DS

איקון של סגנון היי-טקי, תא נוסעים יוקרתי ומאובזר ויחידת הנעה חשמלית טהורה – הכירו את DS3 CROSSBACK E-TENSE. אי אפשר להתעלם מקוי העיצוב המקוריים והנועזים שלה, עם ידיות דלת חבויות, גריל מרשים, שלל קימורים וחתימת אור מכשפת – זוהי ללא ספק אחת המכוניות הנאות ומלאות האופי ביותר שתפגשו.

יש לה תא נוסעים מפנק ומאובזר עם מגוון מאפיינים יוצאי דופן כמו חבילת עיצוב פנים יוקרתית, טעינה אל-חוטית לטלפון נייד, לוח מחוונים דיגיטלי ועוד. חשובה עוד יותר בהקשר של כתבה זו היא יחידת ההנעה החשמלית טהורה: מנוע חשמלי בעל הספק של 136 כוחות סוס, סוללת ליתיום-יון עם קיבולת של  50 קילוואט/שעה , וטווח נסיעה של עד 317 קילומטרים.

DS מציע גם את ספינת הדגל  DS7 CROSSBACK E-TENSE עם הנעה היברידית-נטענת מתקדמת בשתי רמות הספק: 225 כוחות סוס או 300 כוחות סוס עם הנעה כפולה 4×4. השילוב בין מנוע טורבו-בנזין רב עוצמה לבין המנוע החשמלי מניב ביצועים יוצאי דופן: בגרסה החזקה בעלת 300 כוחות סוס התאוצה למאה קמ”ש אורכת 5.9 שניות בלבד, ועד למהירות מרבית של 240 קמ”ש. באותה העת, יש טווח נסיעה חשמלי-טהור של 57 או 59 קילומטרים, צריכת דלק משולבת של 1.5-1.6 ליטר ל-100 קילומטרים, ואת הסוללות ניתן להטעין תוך שעתיים בלבד בעמדת טעינה מהירה 7.4 קילוואט.

גרסאות אלו מוצעות ברמת אבזור גבוהה ומפוארת במיוחד, עם חבילת בטיחות אקטיבית מקיפה ושלל פריטי אבזור מפנקים ואקסקלוסיביים. השילוב בין האופי הייחודי, תא הנוסעים המקורי, חבילת האבזור העשירה ויחידת ההנעה המתקדמת יוצר חוויית נסיעה יוצאת דופן וממכרת.

נתוני צריכת הדלק, צריכת החשמל וטווח הנסיעה הינן מבדיקות מעבדה שהתקבלו מהיצרן.
נתונים אלו בפועל מושפעים מתנאי הדרך, מתחזוקת הרכב וממאפייני הנהיגה ולכן עלול להיווצר פער משמעותי ביחס לנתוני המעבדה.